Herní pravidla pro hru na 3 koule:
Hra se hraje do dovršení 200 karambolů nebo 25 náběhů. 
Velikost kulečníkového stolu bude min. 190
Domácí tým má povinnost nalajnovat stůl pro hru na 3 koule. 
Pořadí jednotlivých duelů stanovuje domácí tým.
Každý hráč má zřetelně odlišnou kouli. Začínající hraje čistou bílou koulí.
Losování o zahájení partie : oba hráči současně provedou strk koule a bližší koule u zpětného mantinelu má volbu, zda začne nebo přenechá zahájení soupeři.
Ztráta volby zahájení: koule překříží dráhu soupeřově kouli nebo koule narazí do červené nebo modré koule,koule narazí do dlouhého mantinelu.
Základní postavení pro zahájení hry:
image001
Zahájení partie: partie je zahájena dotknutím se jakékoliv koule a čímkoliv (třeba i rukou). Hra musí být zahájena zasažením nejdříve 3 cizí koule (červená) a to přímo nebo od mantinelu.
Počítání karambolů: rozhodčí počítá karamboly spolu se zapisovatelem. Rozhodčího i zapisovatele zajistí domácí družstvo.
Bodování karambolů: každý karambol platí za 1 bod. Platí každý karambol i tužený (kopaný).
Uspání koule: pakliže hrací koule lpí (spí) na jiné kouli, staví se základní rozestavění a hráč pokračuje ve hře.
Vyhození koule: při vyhození kterékoli koule z hrací plochy se staví základní rozestavění a pokračuje druhý hráč. Dále viz DOBRÉ MRAVY…
Ukončení patrie: běžným karambolem do 150 karambolů nebo 25-tým náběhem . Jestliže partii dohrál začínající hráč jako první, má druhý hráč právo vyrovnávacího náběhu ze základního postavení (je možná i remiza).
Vyznačené trojúhelníky: velikost (odvěsny trojúhelníka jsou ¼ délky strany hrací plochy). Přepona musí být viditelně označena na hrací ploše.
Hra v trojúhelníku: v trojúhelníku smí hráč odehrát pouze 2 karamboly, přičemž druhým karambolem musí jedna cizí koule opustit trojúhelník (může se vrátit). Neopustí-li cizí koule trojúhelník je to považováno za chybu a hraje soupeř.